Pryzmat radzi: systematyczne badania to podstawa

Pryzmat radzi: systematyczne badania to podstawa

Wzrok należy badać systematycznie. Wie o tym praktycznie każdy, ale nie wszyscy się do tego stosują. Jeśli zaniedbamy tę sprawę, możemy tego bardzo żałować. Później wada będzie coraz większa. Tymczasem warto w porę temu zapobiegać. Tylko w ten sposób uda się podjąć skuteczne kroki.
Istotne jest, by dbać o higienę oczu. Chodzi o to , by ich zbytnio nie przemęczać. Nie powinniśmy zbyt długo ślęczeć przed ekranem monitora. Nie można też zapominać o zdrowym odżywianiu i o ruchu. Trzeba też regularnie odwiedzać okulistę. To bardzo ważne, bo niektóre wady bardzo szybko postępują. Lepiej więc w porę im zapobiegać.

Co obejmuje badanie okulistyczne?

Czasy, w których badanie polegało jedynie na tym, że pacjent musiał odczytać symbole z tablicy się skończyły. Medycyna bardzo szybko się rozwija, a okulista ma do dyspozycji bardzo dobrej jakości sprzęty, które umożliwiają precyzyjne postawianie diagnozy. Jednym słowem leczenie jest poparte konkretnymi wskazaniami. W ramach wizyty sprawdza się m.in. ostrość wzroku, ciśnienie wewnątrzgałkowe, pole widzenia. Wykonuje się także badanie obrazowe oka i badanie dna oka. Dopiero na podstawie uzyskanych wyników okulista jest w stanie wydać precyzyjną diagnozę.

Na czym polegają badania?

Najpopularniejszym badaniem jest analiza ostrości wzroku. To rzecz, którą wykonuje się rutynowo . W ten sposób lekarz jest w stanie stwierdzić, czy pacjent musi nosić okulary. Badanie wykonuje się za pomocą komputera, który podaje zbliżone wartości korekcji optycznej, a następnie przeprowadza się specjalne testy wyświetlane na panelu LCD. Okulista może też zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, które nie powinno przekraczać 22 mm Hg. Do analizy służy tonometr, umożliwiający precyzyjne pomiary. Nie bez znaczenia jest badanie dna oka, w trakcie którego lekarz ocenia rogówkę, tęczówkę, soczewkę. Do analizy stanu struktury oka służy lampa szczelinowa. Badanie dna oka pozwala m.in. na wykrycie wad związanych z nieprawidłowościami z funkcjonowaniem siatkówki, błony naczyniowej. Należy je powtarzać przynajmniej raz na dwa lata. Równie istotne jest badanie pola widzenia, które służy m.in. wykryciu jaskry, czy też odwarstwieniu się siatkówki. Nie bez znaczenia jest także obrazowe badanie oka, które pozwala na analizę przekroju tkanek. Za jego pomocą można wykryć nieprawidłowości w budowie struktur anatomicznych oka.
Badania opisane wyżej są rutynowe i powinniśmy się na nie zdecydować, nawet jeśli nic nam nie grozi i dobrze widzimy. Okulistę należy odwiedzać przynajmniej raz na dwa lata. To absolutne minimum.

Pełny spis badań znajdą Państwo tutaj

  • 0 Comments 

    0 Comments