Pryzmat ART

Pryzmat mecenatem sztuki...

Galeria sztuki w gliwickim salonie PRYZMAT

W salonie PRYZMAT w Parku Handlowym Arena powstała galeria sztuki obrazów Kariny Rzendkowskiej, absolwentki wydziału grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artystka tworzy prace z użyciem techniki batiku.

PRYZMAT mecenatem sztuki…

Salon PRYZMAT od wielu lat znany jest z dobrej jakości usług optycznych. Niewiele osób jednak wie, że goście mogą nie tylko zbadać swój wzrok i dobrać odpowiednie oprawki czy szkła korekcyjne, ale również obejrzeć dzieła uznanej malarki, Kariny Rzendkowskiej.  Artystka posługuje się techniką batiku. To metoda barwnego zdobienia tkanin z użyciem wosku. Jest ona bardzo pracochłonna i żmudna, jednak efekty, jakie można w ten sposób uzyskać są niepowtarzalne. Batikowe obrazy stanowią doskonałe wykończenie wnętrz domów czy lokalów komercyjnych. Zwiedzający salon będą mieli okazję podziwiać, a także nabyć dzieła sztuki na wyłączność. Karina Rzendkowska to uznana artystka. Jej obrazy były prezentowane na 16 wystawach w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Na czym polega technika batiku?

Technika batiku ma swoje korzenie w Indonezji. W Europie znana jest od XVII w. za pośrednictwem holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. W podstawowej wersji metoda polega na pokryciu woskiem obszarów na tkaninie, które chce się zabezpieczyć przed działaniem barwnika. Następnie tkaninę zanurza się w farbie. Zabieg powtarza się, uzyskując w ten sposób niepowtarzalne efekty.

Czym wyróżniają się obrazy Kariny Rzendkowskiej?

Karina Rzendkowska opracowała nową metodę tworzenia batikowych dzieł. Na jedwabną surówkę nakłada warstwę wosku, a kiedy ten zastygnie łamie go i wprowadza barwnik. Po zdjęciu i sprasowaniu wosku na materiale pojawiają się prześwity bieli. Kolejnym etapem jest ingerencja malarska. Z konturów, plam i żyłkowań wydobywa się rysy twarzy.
W przyszłości galeria sztuki będzie wzbogacona o dzieła innych malarzy. W planach jest nawiązanie współpracy z różnymi artystami, by zapewnić duży wybór prac i niepowtarzalne doznania estetyczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu.