Zespół Suchego Oka.
OKIEM EKSPERTA dr n. med. Marka Rzendkowskiego
(okulisty, specjalisty chorób oczu)
W miesiącu kwietniu chcemy poruszyć niezwykle ważny temat dotyczący schorzenia, na które cierpi ok. 20% osób dorosłych w Polsce. Mowa tutaj o Zespole Suchego Oka (ZSO).
Jak co miesiąc temat przybliży nam specjalista chorób oczu dr n. med. Marek Rzendkowski, który odpowie na kilka ważnych pytań.
– Panie Doktorze czym w ogóle jest Zespół Suchego Oka? Czy jest to schorzenie często spotykane?
Zespół Suchego Oka, to obok badania wzroku druga najczęstsza przyczyna wizyt u okulisty. ZSO to niezwykle często występujące schorzenie, które dotyczy powierzchni oka oraz powiek. To taki stan, w którym oko nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości filmu łzowego, a przecież łzy pełnią niezwykle ważną funkcję, ponieważ nawilżają powierzchnię oka, dostarczają wartości odżywczych i chronią przed infekcjami.
– Jakie w takim razie są objawy tego schorzenia?
Objawy te mogą przybierać wiele postaci m.in. podrażnienie, pieczenie, ,,piasek pod powiekami”, zmęczenie wzroku, rozmyty obraz, nadwrażliwość na światło, dym papierosowy czy wiatr, zlepianie się powiek po obudzeniu, brak łzawienia np. podczas krojenia cebuli lub w sytuacjach emocjonalnych lub odwrotna sytuacja – nadmierne łzawienie podczas wietrznej i chłodnej pogody lub podczas czytania. Czasami jednak zdarza się tak, że ZSO nie daje nam wyraźnych objawów.
– Objawy już znamy…a jakie mogą być przyczyny Zespołu Suchego Oka?
Schorzenie to może dotknąć absolutnie każdego, a do jego rozwoju przyczyniać się może np. nadmierny makijaż oczu; zaburzenia hormonalne (kobiety w ciąży lub po menopauzie są bardziej narażone na ZSO), długotrwałe korzystanie z komputera czy telefonu, częste przebywanie w zadymionych, suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, a także długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych. Wiek również ma znaczenie, ponieważ z wiekiem gruczoły łzowe zanikają. Czasami przyczyną mogą być także powikłania po zabiegach w obrębie narządu wzroku lub częste infekcje oka (zakażenie nużeńcami, zapalenie powiek lub trądzik różowaty).
– Panie Doktorze do czego w takim razie może doprowadzić nieleczony Zespół Suchego Oka?
Nieleczony ZSO może doprowadzić do zaburzeń widzenia (nawet do 30-40% utraty ostrości wzroku, uszkodzenia powierzchni oka, częstych nawracających infekcji oka, a to wszystko skutkuje pogorszeniem lub utratą komfortu życia Pacjenta.
– A czy możemy sami w jakiś sposób zapobiegać temu schorzeniu lub złagodzić jego skutki?
Oczywiście. Możemy stosować krople nawilżające, które nawilżą powierzchnię oka i złagodzą suchość. Możemy także zastosować ciepłe okłady na powieki, a przy intensywnej pracy przy monitorze zaleca się robić regularne przerwy, aby dać naszym oczom odpocząć oraz poświęcić chwilę na intensywne mruganie. Ograniczenie przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych i zadymionych również będzie „zbawieniem” dla naszych oczu.
– Panie Doktorze jeśli jednak ten dyskomfort jest mocno odczuwalny to jak możemy leczyć to schorzenie?
Bardzo ważne jest, aby po zauważeniu powyższych objawów umówić się na wizytę do specjalisty. Ponieważ ZSO jest chorobą wieloczynnikową, leczenie może być złożone i uwzględniać kilka podejść. Bardzo skuteczną metodą jest Technologia IPL tzw. intensywnego światła impulsowego, która polega na naświetlaniu skóry policzka serią impulsów świetlnych, co prowadzi do pobudzenia unerwienia regulującego pracę gruczołów. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Najczęściej są to 3 wizyty w odstępie od 7 do 15 dni.
Dziękuję za rozmowę!
Dbajmy o swoje oczy! Gdy tylko zauważymy symptomy choroby, udajmy się do lekarza specjalisty, który powie nam jak w porę ochronić nasze oczy.