Marzec miesiącem diagnostyki jaskry

#jaskra #octgliwice #tomografiaokagliwice #okulistagliwice Pryzmat Okulistyka Park Handlowy Arena Forum Gliwice
OKIEM EKSPERTA dr n. med. Marka Rzendkowskiego 
(okulisty, specjalisty chorób oczu)
  

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentów rozpoczynamy comiesięczny cykl wywiadów z ekspertem odnośnie zdrowia naszych oczu…

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry w dniach 10-16 marca, porozmawiamy dzisiaj właśnie o tej „podstępnej” chorobie ze specjalistą chorób oczu dr n. med. Markiem Rzendkowskim.
 
– No właśnie Panie Doktorze dlaczego tak często mówi się, że jaskra to „podstępna” choroba?
Faktycznie jaskra to choroba, która często ma bardzo podstępny przebieg. Najczęściej wiąże się ze zbyt wysokim ciśnieniem w gałkach ocznych, które jednak nie zawsze wywołuje jakieś dolegliwości. Dlatego też często przebieg jaskry może być zupełnie bezobjawowy.
 
– Czy jaskra jest niebezpieczna?
Owszem, jaskra jest niebezpieczną chorobą, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie powoduje stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego, który przestaje przewodzić impulsy z siatkówki do kory wzrokowej w mózgu. Jednak to uszkadzanie nerwu wcale nie powoduje pogorszenia ostrości wzroku. Następuje natomiast stopniowe i postępujące najczęściej od obwodu zawężenie pola widzenia. Wtedy właśnie może dochodzić do paradoksalnej sytuacji, że Pacjent z zaawansowaną jaskrą może mieć 100% ostrość wzroku, przy tak zwanym lunetowym widzeniu – czyli obraz zacieśnia się tak, jakby był widziany przez „dziurkę od klucza”.
 
– Czy jaskra może prowadzić do ślepoty?
Owszem, zaawansowana i nieleczona jaskra może doprowadzić do całkowitego zaniku widzenia czyli pełnej i nieodwracalnej ślepoty.
 
– W takim razie jak często powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne w kierunku jaskry?
Z powodu tego bezobjawowego, podstępnego przebiegu jaskry, należy okresowo wykonywać u wszystkich badania okulistyczne wychwytujące początkowe stadium tej choroby. Ponieważ jaskra rozwija się najczęściej po 50. roku życia, to od tego momentu warto takie badania wykonywać raz w roku.
 
– Jakie badania wykonuje się w kierunku diagnostyki jaskry?
Wersja minimum to badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, ale najlepiej jest to badanie uzupełnić o badanie siatkówki i nerwu wzrokowego w kierunku jaskry. Badaniem, które zdobyło już chyba status standardu diagnostycznego, jest optyczna koherentna tomografia OCT.  Jest to szybkie i nieinwazyjne badanie, które jest w stanie wychwycić początkowe zmiany jaskrowe w oczach. W wątpliwych i bardziej zaawansowanych sytuacjach, powinno ono być uzupełnione o badanie pola widzenia.
 
Dziękuję za rozmowę!
 
Dbajmy o swoje oczy! Pamiętajmy, że profilaktyka jaskry staje się coraz bardziej istotna z powodu tego, że żyjemy dłużej, a ryzyko zachorowania na nią rośnie wraz z wiekiem.